اصول مقاله نویسی
سه شنبه 10 مهر 1397 ساعت 05:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست نمایندگی رودهن | ( نظرات )

ساختار مقاله نویسی چیست؟

امروزه تحقیقات و پژوهش های زیادی در سطح دنیا انجام می شود که همگی می توانند در نوبه خود ارزشمند باشند ولی تعداد کمی از این پژوهش ها راه در جامعه علمی باز می کنند و در مجلات معتبر چاپ می شوند. دلیل آن نحوه و ساختار مقاله نویسی و محتوایی است که در مقاله برای گزارش تحقیق و پژوهش ارایه می شود، می باشد. برای نوشتن یک مقاله باید طرحی مدون و حساب شده داشت و علاوه بر اینکه مقاله شما باید از محتوایی ارزشمند از نظر علمی برخوردار باشد، باید از ساختار علمی و روشمندی در ارایه گزارش پیروی کند.

با توجه به اینکه در انجام پژوهش خود چه روشی را به کار گرفته باشید می تواند در تهیه گزارش و ساختار مقاله علمی شما تاثیر بگذارد. در کل دو نوع روش برای پژوهش های علمی معرفی شده اند. اولین روش، روش های کمی  است که در آن از داده های کمی استفاده می شود که به آن تحقیقات میدانی نیز گفته می شود و دومین روش، روش های کیفی است که از دادهای کیفی حاصل تحقیقات کتابخانه بهره برده می شود. مراحل گزارش و مقاله نویسی بسته به شیوه تحقیق متفاوت خواهد بود ولی ساختار کلی و اساسی مقاله نویسی به شرح زیر می باشد.

موضوع یا عنوان مقاله 

موضوع باید به صورت خلاصه ولی در عین حال کامل و روشن موضوع اصلی پژوهش را بیان کند. گویایی و کوتاه بودن عنوان مقاله از ویزگی های مهم آن است و باید توانایی ترغیب خواننده به خواندن مقاله شما را داشته باشد.

نام نویسندگان و سازمان های وابسته 

بعد از موضوع نام نویسندگان به ترتیب اولویت کاری در انجام پژوهش آورده می شود. شیوه نگارش نام ها بسته به مجله ای که می خواهد مقاله را چاپ کند متفاوت خواهد بود. در پانویس مقاله نیز محل دانشگاه و یا موسسه هر نویسنده به صورت مجزا می آید و اگر تمامی نویسندگان از یک دانشگاه یا موسسه باشند فقط یک بار باید آورده شود.

چکیده 

چکیده یک خلاصه جامع و گویا از مراحل و اجرای اصلی پژوهش و در کل محتوای کلی تحقیق است. چکیده فقط باید به صورت گزارش نوشته شود و نباید توضیح اضافی در آن آورده شود. در چکیده باید هدف ها، پرسش ها، نتایج پژوهش به اختصار آورده شود.

واژگان کلیدی 

در انتهای چکیده وآزگان کلیدی مقاله شما آورده می شود که در قالب کلمات موضوعیت کلی تحقیق آشکار شود. تعداد این واژگان نباید از 5 واژه فراتر رود.

مقدمه 

گزارش این قسمت بسته به شیوه پژوهش که در ابتدای متن توضیح داده شد می تواند متفاوت باشد ولی ساختار کلی آن در هردو نوع یکسان است. در مقدمه باید تاریخچه پژوهش شما و تحقیقات و پژوهش های گذشته مرتبط با کار شما بیان شود و از این طریق پلی زده شود برای شروع و توضیح تحقیق و پژوهش شما. مقدمه باید یک منطق اساسی در تحقیق ما را نشان دهدو بیانگر این باشد که تحقیق شما ادامه ای علمی و منطقی بر تحقیق های دیگر است و به گونه ای کامل کننده مبحث علمی بررسی شده است.

روش تحقیق

در این قسمت باید به تفصیل در مورد روش تحقیق خود صحبت کنید و تمامی داده های آزمودنی، جامعه آماری، ابزارهای به کار رفته، طرح پژوهش که نقشه کار محقق در انجام پژوهش بوده است، شیوه اجرای پژوهش و در نهایت شیوه و روش تجزیه و تحلیل داده ها، بیان شود.

نتایج 

 در این قسمت توضیحی خلاصه از نتایج به دست آمده از تحقیق انجام شده ارایه می دهیم و باید اطلاعات آماری را با استفاده از نمودار و جداول گزارش کنیم.

منابع و مآخذ 

در این قسمت نیز به طور کامل منابع و مآخذی که در روند نگارش مقاله استفاده شده است نام برده می شود. شکل ساختاری این قسمت را نیز نوع مجله ای که مقاله را می خواهد چاپ کند تعیین می کند.

________________________________________________________________________________


نوشتههایی که توسط مسافران و همسفران کنگره 60 تهیه میشود، میتواند برای پُربارتر شدن اصول زیر را رعایت کنند: 

1 -اولین مرحله، کنجکاوی و یا بررسی مشکالت و یا تجربههای شخصی خودتان از پروسه درمان و یا... است. 

2 -برای نوشتن راجع به مسئله های که ذهن شمارا مشغول کرده )مشکالت، راهکار، تجربه و...( تحقیق کنید. برای تحقیق کردن میتوانید از منابع داخلی کنگره، گوگل، ویکیپدیا و... استفاده کنید. نکته: سعی کنید از منابع معتبر در تحقیقات خود استفاده کنید. 

3 -نتیجه تحقیقات شما به همراه تجربیات شخصی که در زندگی خود به دست آوردهاید را در قالب یک نوشته، مقاله و یا هر اسم دیگری ساماندهی کنید. 

4 -شما در نحوه نوشتن متن میتوانید آزادانه عمل کنید، به مرورزمان نحوه پیشرفت خود را به وضوح خواهید دید. 

5 -لطفاً در ذکر منابع کوتاهی نکنید. وجود منابع معتبر به نوشته شما قابلیتهای زیادی را خواهد افزود. در دنیای امروز کپی کردن نوشته از سایتها و... اصالً سخت نیست، اما نوشتن مطالب با استفاده درست از منابع سخت است، اما غیرممکن نیست.
 منابع: ساعد نیوز+کنگرۀ60 اصول درج مطلب در وبلاگ
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: اخبار، اطلاعیه ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرمحمد لژیون دوم شنبه 14 مهر 1397 02:25 ق.ظ
خداقوت
مسافر قاسم لژیون ششم چهارشنبه 11 مهر 1397 07:08 ب.ظ
خدا قوت
مسافر عباس لژیون چهارم چهارشنبه 11 مهر 1397 06:41 ب.ظ
خداقوت , باحرکت راه نمایان می شود , به امید موفقیت
مسافرعباس صمیمی سه شنبه 10 مهر 1397 05:39 ب.ظ
خداقوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات