کارگاه آموزشی مجازی
دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 07:57 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست محمود احدی نوید | ( نظرات )
کارگاه آموزشی مجازی با دستور جلسه «دانایی، دانایی موثر، سواد» با استادی کمک راهنما مسافر کیان


خلاصه سخنان استاد:

سلام دوستان کیان هستم یک مسافر

سال جدید را خدمت همه دوستان تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم از این بستری که در فضای مجازی ایجاد شده است بتوانیم بهترین استفاده را کنیم و در جهت تحقق صحبت‌های آقای مهندس مبنی بر آموزش بدون توقف، هرکدام از ما می‌توانیم نقش مهمی در فضای مجازی داشته باشیم تا بتوانیم مثبت‌تر، پویاتر و مفیدتر باشیم.

دستور جلسه این هفته دانایی، دانایی مؤثر، سواد است. من برای اولین بار در کنگره 60 مفهوم دانایی را متوجه شدم، قبل از آن خارج از کنگره در مورد دانایی صحبت می‌شد، خیلی‌ها می‌گفتند دانایی انسان باید رو به فزونی باشد و شما نیز باید دانایی و آگاهی خود را بالا ببرید، اما هیچ کس مفهوم دانایی و آگاهی را به من نگفت.

زمانی فکر می‌کردم اگر بروم و کتاب بخوانم این می‌شود دانایی و با این کار دانایی من بالا خواهد رفت، فکر می‌کردم که اگر در کلاسی شرکت کنم باعث می‌شود تا دانایی من بالا رود، اما هرچقدر که کتاب می‌خواندم متوجه می‌شدم که نمی‌توانم بسیاری از مشکلاتم را حل کنم و هرچقدر که در کلاس‌ها حضور پیدا می‌کردم و کتاب می‌خواندم می‌دیدم که زندگی من همان‌گونه است و نمی‌توانم بسیاری از مسائل خود را حل کنم.

طبق فرمایش آقای امین دژاکام در جزوه جهان‌ بینی که یک تعریف بسیار عالی و ناب را از دانایی ارائه می‌دهند که قدرت تشخیص ماهیت خواسته ها در هر شکل و لباسی. این تعریف کلید بسیار مهمی است در حل مسائل.

به نظر من اصولاً انسان به دنایی نخواهد رسید مگر اینکه از یک رنج، از یک سختی عبور کند و بتواند یک مسئله‌ای را حل کند زمانی که فرد به این مرحله می‌رسد کم‌کم و به ‌مرور زمان یک قدرت تشخیص یا همان دانایی پیدا می‌کند. پس لازمه رسیدن به دانایی این است که ما بتوانیم یک مسئله‌ای را در زندگی خود حل کنیم و بتوانیم از یک سختی، از یک درد و رنج عبور کنیم و لازمه عبور از این مرحله یا لازمه رسیدن به آگاهی یک مثلثی است به نام مثلت دانایی، باید آموزش باشد، باید تفکر باشد، باید تجربه باشد؛ اما هر سه این کارها را من انجام می‌دادم ولی می‌دیدم که بازهم نمی‌شود از یک مرحله یا مسئله عبور کنم و همچنان درگیر یک موضوع بودم تا اینکه متوجه شدم که یک مفهوم دیگری از دانایی وجود دارد. دانایی مؤثر یعنی چه؟ یعنی اینکه من بتوانم چیزی را که یاد گرفته‌ام به مرحله اجرا دربیاورم، اقدم و عملی کردن آن موضع بسیار مهم می‌باشد، یعنی تا زمانی که من یاد می‌گیرم، آموزش می‌گیرم اما نتوانم اقدامی کنم و آن آموزش را به مرحله اجرا بگذارم همچنان در یک مرحله ساکن مانده‌ام، هنوز نتوانسته‌ام از آن آگاهی و دانایی که کسب کرده‌ام استفاده کنم و این فقط می‌شود در حد اطلاعات‌، من تنها اطلاعات دارم بخاطر اینکه هنوز نتوانسته‌ام از آن استفاده کنم. اقدام مهم‌ترین کاری است که من باید انجام دهم یعنی من باید عمل‌گرا باشم، باید بروم و آن کار را انجام دهم و آن کار را اجرایی کنم. ما این را باید بدانم که در این مرحله یک آفتی وجود دارد، گاهی اوقات آنقدر وارد مرحله عمل و اجرایی کردن قرا می‌گیرم، یعنی آنقدر درگیر یک سری مسائل می‌شوم که باعث می‌شود از آموزش عقب بمانیم، یا مجددا روی تفکر دچار کمبود می‌شوم و این ضلع نیز دچار مشکل می‌شود، بنابراین باید هر سه ضلع به یک شکل رشد پیدا کند یعنی من هم‌ زمان آموزش بگیرم، اقدام کنم و هم زمان بتوانم تفکر و برنامه ‌ریزی درستی داشته باشم، بتوانم تفکر درستی کنم، بتوانم ذهنیتم را تغییر دهم، بتوانم باورهایم را تغییر دهم، بتوانم بر روی شخصیت خودکار کنم.

اگر من می‌خواهم به یک جایی برسم، اگر می‌خواهم رها شوم به تنهایی اقدام کردن فایده‌ای ندارد یعنی اینکه من سر ساعت در نمایندگی حضور پیدا کنم، شربت OT خود را بخورم و بگویم خوب من دارم اقدام می‌کنم، یا اینکه بگویم خوب من که در جلسات لژیون حضور پیدا می‌کنم، CD ها را نیز می‌نویسم، یا اینکه بگویم من اکنون بر روی جهان بینی خود کار می‌کنم اما از طرفی نظم، انضباط فردی و بسیاری از مسائل دیگر من دچار مشکل هستند. باید هر سه ضلع به یک اندازه رشد کند، یعنی هم زمان که من آموزش می‌گیرم بر روی شخصیت خود، باورها، جهان بینی خود کار کنم و هم زمان فرمان راهنمای خود را اجرا کنم این می‌شود اقدام کردن یعنی زمانی که در سه ضلع توانستم تعادل را ایجاد کنم حتی در بحث دانایی باید تعادل را ایجاد کنم و هر سه ضلع مثلث باهم رشد کند، آن زمان است که من می‌توانم رشد کردن، ارتقاء و پیشرفت خود را ببینم.

ما باید این را بدانیم که برای رسیدن به قدرت تشخیص یک سری مسائل را در نظر بگیرم، من به قدت تشخیص نخواهم رسید مگر اینکه از ترس و ناامید خود عبور کنم، پس مهم‌ترین مسئله این است که من باید از ترس، ناامیدی و منیت خود عبور کنم تا بتوانم به آن قدرت تشخیص برسم.

قدرت تشخیص منوط و مشهود هست بر عبور از آن مثلثی که در کنگره 60 به آن میگویند مثلث جهالت که همان ترس، ناامیدی و منیت است.

انسان به یک مرحله‌ای می‌رسد که فکر می‌کند که دیگر نمی‌تواند آموزش بگیرد، اینجا هست که دیگر نمی‌تواند در زندگی خود پیشرفت، رهایی و حال خوش را ببیند، به خاطر این است که زمانی فرد، به طور مثال در مثلث جهالت در ترس بماند شخص به خود اجازه تفکر کردن را نمی‌دهد اصلاً نمی‌تواند تفکر کند، زمانی که در ضلع ناامیدی بماند نمی‌تواند اقدام یا حرکت کند، زمانی که در بحث منیت می‌ماند نمی‌تواند آموزش بگیرد و همین امر باعث می‌شود تا دچار رکود و تنزل شود؛ بنابراین برای اینکه من بتوانم حرکت کنم و از یک مسئله‌ای عبور کنم نیاز دارم تا مسئله جهالت را در زندگی خود حل کنم، برای اینکه بتوانم به دانایی برسم نیاز دارم تا مثلث جهالت را در خود حل کنم و عبور از این مسئله باعث می‌شود تا بتوانم به قدرت تشخیص و دانایی برسم که در کنگره 60 مهم‌ترین کلیدی که برای حل مسئله مثلث جهالت داده می‌شود آموزش، تفکر، تجربه می‌باشد البته در کنار این‌ها باید فرمان‌بردار باشم، آموزش پذیر باشم تا بتوانم انسانی باشم که تجربه، اقدام و عمل درستی را انجام دهم تا بتوانم تفکر درست و شخصیت درستی را در خودم ایجاد کنم.

امیدوارم که سال خوبی در پیش داشته باشید.


تهیه خبر: کمک راهنما مسافر قاسم

تنظیم و ویراستاری: مسافر محمود


 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی مجازی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر نازنین لژیون یکم شنبه 23 فروردین 1399 06:41 ب.ظ
خداقوت به خدمتگزاران سایت
خداقوت ویژه خدمت آقا کیان، صحبت هاشون مثل همیشه عالی و تاثیرگذار بود.
المیرا همسفر رضا لژیون دوم جمعه 22 فروردین 1399 02:15 ب.ظ
سلام استاد عزیز عالی بود.خدا قوت به خدمتگذاران سایت
مسافر احمد شنبه 16 فروردین 1399 10:52 ب.ظ
سلام خدا قوت
زهرا همسفر مجتبی پنجشنبه 14 فروردین 1399 08:59 ب.ظ
سلام خداقوت به استاد گرامی عالی بود
خداقوت به خدمتگذاران سایت
عصمت همسفر یوسف پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:42 ق.ظ
خدا قوت به استاد عزیز آقا کیان عالی بود
مسافرمهدی چهارشنبه 13 فروردین 1399 05:32 ب.ظ
خدا قوت به همه
مسافر علی لژیون 6 چهارشنبه 13 فروردین 1399 01:07 ق.ظ
باسلام به استاد جلسه مثل همیشه عالی هستید خداقوت به بچه های سایت
الهام همسفرحسین.. لژیون سوم چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:12 ق.ظ
سلام مطالب بسیار عالی بود انشالله اون دانایی ک من در کنگره پیداکردم بتوانم ب دانایی موثر یعنی مرحله اجرایی کردن آموزش ها برسم ممنون.
مسافر قاسم لژیون ششم سه شنبه 12 فروردین 1399 12:45 ب.ظ
خدا قوت
مسافر یوسف لژیون نهم سه شنبه 12 فروردین 1399 12:39 ب.ظ
سلام. استاد عزیز خیلی عالی بود
سه شنبه 12 فروردین 1399 05:11 ق.ظ
ممنون استاد عزیز آقا کیان.مثل همیشه پر محتوا وصحبتهای آموزنده ای بود
حسین روشن لژیون چهارم سه شنبه 12 فروردین 1399 12:20 ق.ظ
تشکر از استاد عزیز آقا کیان .عالی بود مطالبی که به زیبای گفته شود استفاده کردم.سپاس
خدا قوت به همه دوستان.
مسافر حبیب الله دوشنبه 11 فروردین 1399 10:05 ب.ظ
سلام
از مطالب لذت بردم
پاینده باشید
مسافر رحیم لژیون ششم دوشنبه 11 فروردین 1399 09:39 ب.ظ
سلام و خداقوت خدمت آقا کیان
مسافر محمود دوشنبه 11 فروردین 1399 09:01 ب.ظ
آقا کیان، جلسه خیلی خوبی بود.
به نکات مهمی اشاره کردید و من به شخصه لذت بردم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic